Calcutta International Cult Film Festival

MONTHLY SELECTIONS NOVEMBER -DECEMBER, 2021

CICFF

MOVIE OF THE MONTH

NOVEMBER 2021


CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Broke and Bloody

Directed by Lanessa Miller, Ahren Field Buchheisteer

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

SUBJECTILE

Directed by Atsuhiko Watanabe

France

_

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

Into Temptation — Original Score

Scored by Quinn da Matta

United States

_

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Isolation

Produced by Soheil Mosharraf

Not Specified

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TikTok Rollie Viet Mix MV

Produced by Suzanna Ngoc Lam

Viet Nam

_

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

WINNER

Paranormal Investigators

VFX BY David Roomes

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TikTok Rollie Viet Mix MV

VFX BY Linh Manh Tong

Viet Nam

_

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

Tasmania Tourism – Airguides

Directed by Tyson Lloyd

Australia

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Can You Hear Me

Directed by HARJ JOHAL

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Behind the Mask

Directed by Prasasti Pandit

United States

_

Phillum (Film)

Directed by Krunal Pandya

India

_

Cross-Faced

Directed by Daniel Laguna Jr.

United States

_

Lockdown

Directed by Neha Murali

India

_

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Camino Ignaciano

Directed by Ferenc Tolvaly

Hungary

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Bella Bimba

Directed by George Leontakianakos

Greece

_

Liar-In-Chief: A Chronicle of the Trump Presidency Through the Eyes of An Outraged Graphic Artist

Directed by M Kaplan

United States

_

Something Ain’t Right

Directed by Susan Ruth Downs, MD, Alex Voss

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Overweight

Directed by Alan J Chriest

Not Specified

_

Nasima

Directed by Heather Kessinger

United States

_

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

The Story of Coronavirus

Directed by Yoni Goodman

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Secrets of the Wooden Owl

Directed by Hiromi Takagi

Japan

_

Jilabichi Gosht (A Sweet Story)

Directed by Sandeep Bhaskar Jadhav

India

_

TikTok Rollie Viet Mix MV

Directed by Linh Manh Tong

Viet Nam

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Bella Bimba

Directed by George Leontakianakos

Greece

_

Something Ain’t Right

Directed by Susan Ruth Downs, MD, Alex Voss

United States

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

TikTok Rollie Viet Mix MV

Directed by Linh Manh Tong

Viet Nam

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Grand Scheme

Directed by Matt Mirams

Australia

_

Portrait of a Filmmaker

Directed by Logan Fry

United States

_

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Tasmania Tourism – Airguides

Cinematography by Tyson Lloyd

Australia

_

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

IDENTITY

Directed by Nikhil joshi

Australia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Anima Sola

Directed by Roberto Jabor

Brazil

_

Can You Hear Me

Directed by HARJ JOHAL

United Kingdom

_

“Ankur”

Directed by Mohan Anandrao Dhuldhar

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Ghostlove

Directed by Susanne Palm

Taiwan

_

Paranormal Investigators

Directed by David Fowler

United States

_

Bella Bimba

Directed by George Leontakianakos

Greece

_

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

the wanderer of the montagnette……..

Directed by Jacques MICKE

France

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Trail Beyond Highland Road

Directed by Eli Copperman

United States

_

The Consequence

Directed by Chandra Sekhar Das

India

_

Bella Bimba

Directed by George Leontakianakos

Greece

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Taffy the Pink Hippopotamus

Directed by Artie E. Romero

United States

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

No biscuits in heaven

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Efa

Written by Ian Davies

United Kingdom

_

2nd Date

Written by Jaik Andino

United States

_

Escape from Endeavor

Written by Daniel Jones

Not Specified

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

The fortieth thief

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

_

Voyagers of the Fijian Pearl, an island tale

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

_

Child of the Disappeared

Written by Michael Holliday

United States

_

SELECTED

The mountain

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

_

The red robe, a tale of the cardinal’s France

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

_

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Lights And Landscapes Of Northern Norway

Directed by Christian Uhlig

Norway

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Tasmania Tourism – Airguides

Directed by Tyson Lloyd

Australia

_

VRINDAVAN THE HUMAN SANCTUARY ( TRINITY OF HUMAN, NATURE AND DIVINE)

Directed by SHUBHANK CHAUBE

India

_

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

Into Temptation

Directed by Quinn da Matta

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cultured

Directed by Karen Klami

United States

_

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

Flying in Darkness

Directed by Safar Ali Danish

Pakistan

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LA BODEGA DEL TORO NAVARRO ( Espa̱ol Рsubtitulado INGLES)

Directed by Reyes Caballero

Spain

_

Xoudaamini

Directed by PRIYANKA SOHORIA

India

_

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

WINNER

Woodpeckers – Poster Image

Directed by Caroline Rovello

Not Specified

_

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

Can You Hear Me

Directed by HARJ JOHAL

United Kingdom

_

CATEGORY: FREE SPEECH

WINNER

Something Ain’t Right

Directed by Susan Ruth Downs, MD, Alex Voss

United States

_

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

Turbines

Directed by Igor Breakenback, Shane Borza

Australia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Anima Sola

Directed by Roberto Jabor

Brazil

_

Paranormal Investigators

Directed by David Fowler

United States

_

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

BAKSHOBONDI

Directed by Siddhartha Saha

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Into Temptation

Directed by Quinn da Matta

United States

_

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Macbeth / Макбет

Directed by Sergei Tsimbalenko / Сергей Цимбаленко

Russian Federation

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cultured

Directed by Karen Klami

United States

_

Lockdown

Directed by Neha Murali

India

_

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Isolation

Directed by Soheil Mosharraf

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Broke and Bloody

Directed by Lanessa Miller, Ahren Field Buchheisteer

United States

_

Marbella

Directed by Igor Evard

Russian Federation

_

TikTok Rollie Viet Mix MV

Directed by Linh Manh Tong

Viet Nam

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

INVaaDERS

Directed by Didier MULLERAS

France

_

Sky Fashion – Back to Life

Directed by Edward Vladimirovich Krakow

Russian Federation

_

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

The restless soul

Directed by Shihyun Wang

Taiwan

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Paranormal Investigators

Directed by David Fowler

United States

_

Staring at the sea

Directed by Angel Puado veloso

Spain

_

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

Shadows of the Dust

Directed by Ali Matlock

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Can You Hear Me

Directed by HARJ JOHAL

United Kingdom

_

IDENTITY

Directed by Nikhil joshi

Australia

_

Independent Film making

Directed by Shihyun Wang

Taiwan

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Ghostlove

Directed by Susanne Palm

Taiwan

_

Adam In Aeternum

Directed by Pedro Jaen R.

Spain

_

“Ankur”

Directed by Mohan Anandrao Dhuldhar

India

_

SELECTED

Hey Doll!

Directed by Saara Lamberg

Australia

_

SELFIE

Directed by Ayan Acharyya

India

_

To be or not to be

Directed by Anisur Rahman

India

_

7 Star Dinosor Entertainment

Directed by Vaishali Naik

India

_

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

One moment, one  life: I remember

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

_

CATEGORY: SILENT FILM

WINNER

Win – Win

Directed by Aram Voves

Austria

_

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Need

Directed by Stephen Rota

Malta

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pantanal: A Charred Wetland

Directed by Laura Pennafort

United Kingdom

_

Paradigm

Directed by Peter Borak

United Kingdom

_

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

The Benza Series 2 Episode 2

Directed by Raito Nishizaka

Japan

_

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

Anxiety Dream

Directed by Michael Dennis McGeehan

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lockdown

Directed by Neha Murali

India

_

CATEGORY: TRAVEL FILM

WINNER

Tierra del Fuego

Directed by Andrii Andreiev

Ukraine

_

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

WINNER

Citizen Swiatlo Proposal & Episode 1

Directed by Christopher Swider

United States

_

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

Tasmania Tourism – Airguides

Directed by Tyson Lloyd

Australia

_

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

PAARHI(VOYAGE OF SURVIVAL)

Directed by PIYALI SHOME

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The magic swan geese

Directed by Anna Averianova

Russian Federation

_

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

The Walk Alone

Directed by Viha Kedia

India

_

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

The Parasite

Acted by Ruup Dey

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cultured

Acted by Hasna El Badaoui

United States

_

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Paranormal Investigators

Acted by Tomaz Baskin

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Benza Series 2 Episode 2

Acted by Kyle Card

Japan

_

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

Paranormal Investigators

Acted by Connor Heilborn

United States

_

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

The Benza Series 2 Episode 2

Acted by  Haku Inko

Japan

_

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *