FILMS OF THE MONTH
JULY 2021
CATEGORY: AMATEUR FILM
WINNER
Uns – the attachment
Directed by Dipanjan Maiti
India
_
CATEGORY: ANIMATED FILMS
WINNER
COLONY
Directed by Didier MULLERAS
France
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Suman’s Story
Directed by Lizzy Standbrook
United Kingdom
_
On / Off
Directed by Nicolas P. Villarreal
Argentina
_
Welcome Home
Directed by Dana Crypto
United States
_
Tomorrow, an animated film about climate change (Bangla version)
Directed by Mohammad Shihab Uddin
Bangladesh
_
Nanakorobi (Seven Falls)
Directed by Glenna Burmer, Gaby Breiter
United States
_
CATEGORY: COMEDY SHORT
WINNER
Digital Age
Directed by Swati Chugh
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Holy Poker
Directed by Glenn Miller (X)
United States
_
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
Bheeti
Directed by Vidhan Sharma
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
DIVASWAPNA
Directed by Satish Davara
India
_
Come Outside
Directed by Sheldon Woodson
United States
_
CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS
WINNER
THAIPUSAM
Directed by Koyo Sasaki
Japan
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
1995
Directed by Ilina Bhatia
United States
_
Donkey’s Tailor
Directed by Seyfeddin E. EriÅŸen
Turkey
_
OCEAN TO SKY
Directed by Michael Dillon
Australia
_
CATEGORY: DRONE FILMS
WINNER
Prayer
Directed by Luke Sydney
India
_
CATEGORY: EDUCATIONAL FILM
WINNER
PATANG-The Kite
Directed by Suumit Komurlekarr
India
_
CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS
WINNER
Last Goodbye
Directed by Guillermo Martin Sepulveda
Australia
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Incy wincy father
Directed by Aashirwad Jain
India
_
Return Of The Cubes
Directed by Jonny Silver
Canada
_
Andjust
Directed by Mox Mäkelä
Finland
_
Soham
Directed by Harish Kumar
India
_
Byzantium
Directed by Davide Como
Italy
_
Carnelian
Directed by Russell Kiel
United States
_
CATEGORY: BEST ACTOR
WINNER
The Sleeping Buddha
Acted by Sourav Chatterjee
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Inventorians
Acted by Zé Pedro Baroni
Brazil
_
The Next Generation
Acted by George Zouvelos
United States
_
CATEGORY: BEST ACTRESS
WINNER
The Red Chair
Acted by Moumita
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Sleeping Buddha
Acted by Moumita Maitra
India
_
CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER
The Sleeping Buddha
Cinematographed by Rahul Manna and Subinoy Dey
India
_
CATEGORY: BEST DIRECTOR
WINNER
The Next Generation
Directed by George Kyriakopoulos, George Zouvelos
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
DIEABOLICAL
Directed by Ray Brady
United Kingdom
_
Exchange Eternal
Directed by PAINT VK
United States
_
The Sleeping Buddha
Directed by Anirban Chakraborty
India
_
Byzantium
Directed by Davide Como
Italy
_
CATEGORY: BEST EDITING
WINNER
DIEABOLICAL
Edited by Ray Brady
United Kingdom
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Sleeping Buddha
Edited by Saikat Banerjee
India
_
CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING
WINNER
Blue Egg
Directed by Matt Orefice
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Sleeping Buddha
Directed by Oindra Kr. Dutta and Subhadip Ghosh
India
_
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR
WINNER
The Sleeping Buddha
Acted by Bimal Giri
India
_
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER
The Sleeping Buddha
Acted by Nahida Akhtar
India
_
CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS
WINNER
DIVASWAPNA
Directed by Satish Davara
India
_
CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
7 Evils
Writen by Antoinette Fernandez
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
MR NOVAK: PART 1
Written by Ian Davies
United Kingdom
_
CATEGORY: FILM ON RELIGION
WINNER
Icon
Directed by Anthony Devlin
France
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Penitent Thief
Directed by Lucas Miles
United States
_
Holy Poker
Directed by Glenn Miller (X)
United States
_
CATEGORY: FILM ON WOMEN
WINNER
Tell Me Who I Am
Directed by Luca Caserta
Italy
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
WAITING ROOM
Directed by Didier MULLERAS
France
_
Byzantium
Directed by Davide Como
Italy
_
CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE
WINNER
Suman’s Story
Directed by Lizzy Standbrook
United Kingdom
_
CATEGORY: FREE SPEECH
WINNER
Holy Poker
Directed by Glenn Miller (X)
United States
_
CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM
WINNER
ZOMBIE INFECTION-BELABAN HIDUP
Directed by Ray Lee
Malaysia
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Blue Egg
Directed by Matt Orefice
United States
_
Night of The Forgotten
Directed by Beau Marie
United States
_
DIEABOLICAL
Directed by Ray Brady
United Kingdom
_
CATEGORY: LGBT FILM
WINNER
I AM SHAKESPEARE
Directed by SATHEESH KUMAR NARAYANAN
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Sleeping Buddha
Directed by Anirban Chakraborty
India
_
CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER
“FaceTime With The Rickkenbakker Family”, A Web Series
Directed by Thomas Connelly Connelly
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Human Voice
Directed by Luis Fernandez
United States
_
Bheeti
Directed by Vidhan Sharma
India
_
HOME 23.20
Directed by Didier MULLERAS
France
_
The Red Chair
Directed by Joydeep Roy Choudhary
India
_
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
Panties And Chocolate – Love Song For Cuckold Teens
Directed by Shawy, Jeremiaah Bourgeois
France
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Prayer
Directed by Luke Sydney
India
_
CATEGORY: NARRATIVE FEATURES
WINNER
SKY
Directed by Stephen Koh
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Blue Egg
Directed by Matt Orefice
United States
_
Exchange Eternal
Directed by PAINT VK
United States
_
YUDDHA KAANDAM
Directed by ANANDHA RAJAN
India
_
CATEGORY: POSTMODERN FILMS
WINNER
Blue Egg
Directed by Matt Orefice
United States
_
CATEGORY: SHORT FILMS
WINNER
The Inventorians
Directed by Nei Francisco
Brazil
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Next Generation
Directed by George Kyriakopoulos, George Zouvelos
United States
_
Isolation
Directed by Sai Ram Palley
United States
_
“Abuno”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
Come Outside
Directed by Sheldon Woodson
United States
_
Servus Karl
Directed by Thomas Bischof
Austria
_
Butter Chicken
Directed by Mayuresh Vengurlekar
India
_
DIEABOLICAL
Directed by Ray Brady
United Kingdom
_
Icon
Directed by Anthony Devlin
France
_
Manu
Directed by Shinku C.
India
_
CATEGORY: SHORT SCRIPT
WINNER
Consecrate
Written by Chris Gordy
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
2B
Written by Nicko Vaughan
United Kingdom
_
CATEGORY: SILENT FILM
WINNER
The Red Chair
Directed by Joydeep Roy Choudhary
India
_
CATEGORY: STUDENT FILMS
WINNER
A Burning Mind
Directed by Savannah Oviedo
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ruuposh
Directed by Mohd Fehmeed, Zeeshan Amir Khan
India
_
CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA
WINNER
U-HAULING
Directed by Dani.ka Vermette
Canada
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
COVID Ditty
Directed by Steve Greenstein
United States
_
CATEGORY: WOMEN’S FILMS
WINNER
Taken for Granted
Directed by Manasi Patel
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Breath of Life
Directed by Anna Gerasimova
Not Specified
_
CATEGORY: YOUNG FILMMAKER
WINNER
Bheeti
Directed by Vidhan Sharma
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A Day in the Life of a Pig
Directed by Hannah Collins
United States
_
Many thanks for these 3 Awards on my dance films COLONY, WAITING ROOM and HOME 23.20. Truly honored !!
Thanks. This is very very inspiring.
Extremely excited and grateful to have been selected to participate in this film festival. To have won outstanding achievement for best debut and short film for “Come Outside” is amazing!! Thank you.
Gratitude to the jury for presenting me, and my film, “BHEETI” with THREE Awards.
Namely: Best Debut, Best Young Filmmaker, and Outstanding Achievement in Mobile Film Category.
Looking forward to a nomination at Golden Fox. Thank You!
Thank you CICFF for recognizing A Day in the Life of a Pig by Youth Filmmaker Hannah Collins! We are highly honored by the Outstanding Achievement Award that has been bestowed upon her and her super short film! On behalf of Hannah, thank you again!
Thank you very much! It is truly an honor to be listed with so many talented and gifted artists from around the world.