CICFF

MONTHLY SELECTION JULY 2023 – AUGUST 2023

Category: Animated Film

WINNER

The foam and the lion

Accreditee(s): Cláudio Jordão

Portugal

Category: Best Actor

WINNER

The Girl At The Airport

Accreditee(s): Amey Khanwalkar

India

Category: Best Director

WINNER

Vansha ( वंश )

Accreditee(s): Rishi Rajendra Manohar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

nightmare

Accreditee(s): BABY SUN

China

CRITIC’S CHOICE

The Girl At The Airport

Accreditee(s): Amey Khanwalkar

India

Category: Best Producer

WINNER

PARDON

Accreditee(s): SAHDEV GHOLAP

India

Category: Best Supporting Actor

WINNER

Pitchfork Man

Accreditee(s): William Stancik

United States

Category: Comedy Short

WINNER

nightmare

Accreditee(s): BABY SUN

China

Category: Cult Film

WINNER

Fallen: The Search of A Broken Angel

Accreditee(s): Alex Kruz

United States

Category: Debut Filmmaker

WINNER

Red Fountain

Accreditee(s): Cashmira Pramanik

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Beach Ball Movie…

Making Of Accreditee(s): MJ McGalliard

United States

Category: Documentary Film

WINNER

My Fishy Friends

Accreditee(s): Algis Kemezys

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

the sky is the limit

Accreditee(s): Mirka Anderson

United Kingdom

CRITIC’S CHOICE AWARD WINNER

American Soldier

Accreditee(s): Robert Jones

United States

Category: Educational Film

WINNER

Space Station Village EP6: The Carved Agreement

Accreditee(s): Yi-Feng Kao

Taiwan

Category: Experimental Film

WINNER

CREATURE

Accreditee(s): Nevena Nikolova, Petar Gerzilov

Bulgaria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

DREAMS

Accreditee(s): Joaquim Pavão

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Docklands Melbourne Incredible Dream Tour

Accreditee(s): Lawrence Gerver

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pvt. Ravel’s Bolero

Accreditee(s): J Z Murdock

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Who is God?

Accreditee(s): Oscar Adan Lopez Parres

Mexico

CRITIC’S CHOICE AWARD WINNER

Cozy Light Bulbs

Accreditee(s): Kostiantyn Mishchenko

United States

CRITIC’S CHOICE AWARD WINNER

Death of Mandanin

Accreditee(s): yucan ye

China

Category: Family/children Film

WINNER

Space Station Village EP6: The Carved Agreement

Accreditee(s): Yi-Feng Kao

Taiwan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Turtle Taido in Osun and Kogi States

Accreditee(s): Artie Romero

United States

Category: Feature Script

WINNER

It’s all in the equation.

Accreditee(s): Curtis Roy Worrall

Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Ghost Listener

Accreditee(s): Curtis Roy Worrall

Netherlands

OFFICIAL SELECTION

Jeremías 33-3

Accreditee(s): Enoc Leaño

Mexico

OFFICIAL SELECTION

Smoking Kills.

Accreditee(s): Curtis Roy Worrall

Netherlands

OFFICIAL SELECTION

The Guardian of Humanity.

Accreditee(s): Curtis Roy Worrall

Netherlands

Category: Film On Women

WINNER

THE FACE OF THE FACELESS

Accreditee(s): SHAISON P OUSEPH

India

Category: Films On Disability Issue

WINNER

SPEAK TO ME OF BLUE

Accreditee(s): CEMİLE KIRMIZI KARADAŞ

Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Appropriate Social Response Number 3

Accreditee(s): Steve Downey

United Kingdom

Category: Indian Narrative Feature

WINNER

THE ZOO (Chidiakhana)

Accreditee(s): MANISH Tiwary

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Chotoder Golpo Boroder Kotha

Accreditee(s): SATYAJIT DASGUPTA

India

CRITIC’S CHOICE AWARD WINNER

The Redemption

Accreditee(s): Hali Welly

India

Category: Indian Short Film

WINNER

The Girl At The Airport

Accreditee(s): Amey Khanwalkar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Vansha ( वंश )

Accreditee(s): Rishi Rajendra Manohar

India

Category: International Narrative Feature

WINNER

LA BELLE DAME SANS MERCI

Accreditee(s): Nikolay Bogomilov

Bulgaria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

SILENT SCREAM SLEEPING HEARTS

Accreditee(s): MEHMET TANRISEVER

Turkey

Category: International Short Film

WINNER

Disconnected

Accreditee(s): Alvaro J Martínez

El Salvador

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

”I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY”

Accreditee(s): THEODORA MADAROU

Greece

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Blood ties

Accreditee(s): Shihyun Wang

Korea, Republic of

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Inward

Accreditee(s): Liana Taiapa

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Shepherd

Accreditee(s): Ilya Plyusnin

Armenia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Voices of Innocents (Ep. 1)

Accreditee(s): Ishma Yusaf Valenti I, Denis Paul Circo

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

nightmare

Accreditee(s): BABY SUN

China

CRITIC’S CHOICE AWARD WINNER

Time Is Not

Accreditee(s): Marian Gabriel Weber

Switzerland

Category: Mobile Film

WINNER

Taken

Accreditee(s): Prakash Gandhi Natarajan (Dhara Visual)

United States

Category: Music Video

WINNER

kazohin feat. Lena CS “Elevate”

Accreditee(s): Akos Biro

Hungary

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Atrium “Warrior in the Garden” (Official Music Video)

Accreditee(s): Thomas Crane

United States

CRITIC’S CHOICE AWARD WINNER

It’s All Your Fault

Accreditee(s): Fella Cederbaum

United States

Category: Postmodern Film

WINNER

Pitchfork Man

Accreditee(s): William Stancik

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fallen: The Search of A Broken Angel

Accreditee(s): Alex Kruz

United States

Category: Romantic Short

WINNER

La Mia Italia

Accreditee(s): Jay Manari

United Kingdom

Category: Short Script

WINNER

Kelly James: A Western

Accreditee(s): Lee Kolinsky

United States

Category: Student Film

WINNER

Little me, Egotrip

Accreditee(s): Tyana Rendič

Slovenia

Category: Television / Pilot Program Or Series

WINNER

Space Station Village EP6: The Carved Agreement

Accreditee(s): Yi-Feng Kao

Taiwan

Category: Trailer/teaser

WINNER

Cassandra Venice – The BLUE Teaser/Trailer

Accreditee(s): Hugo Teugels

Belgium

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *