CICFF

Monthly Selection May-June 2021

CICFF

MOVIE OF THE MONTH

MAY 2021

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Collector

Directed by Cal Lomax

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Papa

Directed by Simar Singh

India

_

Wee Shadows

Directed by Steven Goodison

United Kingdom

_

The Breath of Life

Directed by Anna Gerasimova

United States

_

CATEGORY: BEST FILM SCORE

WINNER

Alangara Panthal Audio

Directed by Midhun Narayanan

Oman

_

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

WINNER

THE BREATH

Directed  by Vendala Brännborn & Ida Görsch

Sweden

CATEGORY: BEST COMEDY

WINNER

The Last Time I Saw Richard and Deirdre

Directed by Dennis Curley

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Comming Together: Seminal Dating

Directed by Michael Alvarado

Unted States

_

The Ghost Whisperer

Directed by Karen Klami

United States

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

There’s No Hell Like Home

Directed by Russell Southam

Australia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Voiceless

Directed by Gaultier Barra

France

_

Meet The Girl

Directed by Dennis Ricks

United States

_

The Remaining

Directed by Joysish Kumar Biswas

India

_

Sennai

Directed by Jaikumar Sedhuraman

India

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Room without a view

Directed by Roser Corella

Austria

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

It Gets In Your Blood

Directed by  Ed Hartman

United States

_

“Four Motherless Children”

Directed by  Ralph Isenberg

United States

_

Three Lives and One Dream

Directed by  Marcelo Galvão

Brazil

_

A Mind of Winter

Directed by  Sean Kernan

United States

_

BOJ the movie

Directed by  Isaac Bush

United States

_

CATEGORY: EDUCATIONAL FILMS

WINNER

An Artist’s Journey from China to America

Directed by  BiLan Liao

United States

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

When Dusk Turns Dark

Directed by  Markus Amadeus Sievers

Germany

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Maze Man

Directed by  Matt Orefice

United States

_

Spectrum

Directed by  Michael Lasoff

Netherland

_

Clothes on rainy day

Directed by  Shih Hung Wu

Taiwan

_

CUBAN QUEENS

Directed by  Warren Bass

United States

_

There’s No Hell Like Home

Directed by  Russell Southam

Australia

_

Abandoned?

Directed by  Kostiantyn Mishchenko

United States

_

CATEGORY: Extra consideration: Best Actor (Fiction) (Any Length)

WINNER

Velvet Crush

Acted by Michael Boston

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Last Time I Saw Richard and Deirdre

Acted by by Joshua Will

United States

_

CATEGORY: Extra consideration: Best Actress (Fiction) (Any Length)

WINNER

THE BREATH

Acted by Vendela Brännborn

Sweden

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Velvet Crush

Acted by Dani Savka

United States

­-

Sennai

Acted by Semmalar Annam

India

The Ghost Whisperer

Acted by Allie Radice

United States

I Love You, Maria

Acted by Marie Sofia Palmeiri

United States

Category: Extra consideration: Best Cinematography (Fiction & Documentary) (Any Length)

WINNER

The Breath

Directed Vendela Brännborn

Sweden

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BOJ the movie

Directed by Isaac Bush

United States

­-

Velvet Crush

Directed by Michael Boston

United States

A Mind of Winter

Directed by Sean Kernan

United States

_

CATEGORY: Extra consideration: Best Director (Any Length)

WINNER

There’s No Hell Like Home

Directed by  Russell Southam

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MAGAMUNI (Great Sage)

Directed by Santhakumar

India

­-

_

CATEGORY: Extra consideration: Best Supporting Actor (Fiction) (Any length)

WINNER

The Last Time I Saw Richard and Deirdre

Acted by   Paul DeCordova

United States

CATEGORY: Extra consideration: Best Supporting Actress (Fiction) (Any length)

WINNER

The Last Time I Saw Richard and Deirdre

Acted by  Michelle Cassioppi

United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife (Any length)

WINNER

A Whale’s Worth

Directed by  Juan Antonio Rodríguez Llano & Felipe Pinzón Barbosa

Spain

_

CATEGORY: Film on Women (Any Length)

WINNER

Melania’s Divorce

Directed by  Maxwell Bahamon

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I Love You, Maria

Directed by  Maria Sofia Palmieri, Karen Klami, Ken Holmes

United States

_

The Light Touch

Directed by  Robert MacLean

Canada

_

ARIA (air)

Directed by  Brace Beltempo e Barbara Sirotti

Italy

_

Lunch Stories | The Date Story

Directed by  Akash Goila

India

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

112 Pages

Written by  Christopher Swider

United States

_

CATEGORY: Films on Disability Issue (Any length)

WINNER

BOJ the movie

Directed by  Isaac Bush

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

There’s No Hell Like Home

Directed by  Russell Southam

Australia

_

CATEGORY: FREE SPEECH

WINNER

SENNAI

Directed by  Jaikumar Sedhuraman

India

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FILM

WINNER

SCRIPT

Directed by  Piero Cannata

Italy

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Vampires! Horror!

Directed by  David Carey

United States

_

The Maze Man

Directed by  Matt Orefice

United States

_

CATEGORY: LGBTQ FILM

WINNER

2ḦOOM [zu:m]

Directed by  Ariel Orama López (AG ORLOZ)

Puerto Rico

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Call

Directed by  Beate Gördes

Germany

_

AMANDA (SheheitAlien)

Directed by  MORENO FUENTES

Spain

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Keralam-The Signature of God

Directed by  Thomas Sebastian

India

_

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

PAINT: A 1 Minute Short Film

Directed by  Lucas Bergmann

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Paradox

Directed by Aleksandar Tomovski 

Macedonia

_

CATEGORY: POST-MODERN FILMS

WINNER

AMANDA (SheheitAlien)

Directed by  MORENO FUENTES

Spain

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Maze Man

Directed by  Matt Orefice

United States

_

CATEGORY: Narrative Features

WINNER

When Dusk Turns Dark

Directed by  Markus Amadeus Sievers

Germany

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MAGAMUNI (Great Sage)

Directed by  Santhakumar

India

_

DADA LAKHMI

Directed by  yashpal sharma

India

_

Fourth Grade

Directed by  Marcelo Galvao

United States

_

The Last Page

Directed by  Mano Ve Kannathasan

India

_

WRITING ABOUT A LOVE

Directed by  Mario Roccato

Italy

_

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

The Killarney Echo

Directed by  Charles O’ Brien

Ireland

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“Curious Yellow”

Directed by  Mimi Garrard

United States

_

The Last One

Directed by   Neil A. Ortiz

United States

_

DOG BROTHERS

Directed by   VISWAN

India

_

“A Fire Inside”

Directed by   Mimi Garrard

United States

_

“High Jinks at the Lobster Factory”

Directed by   Mimi Garrard

United States

_

LEA

Directed by   Nora Jaenicke

Italy

_

There’s No Hell Like Home

Directed by   Russell Southam

Australia

_

Bass and Treble under Construction

Directed by   Walter Fernandes Jr.

Brazil

_

“Notes from the Underground Percussionist”

Directed by   Mimi Garrard

United States

_

Tears of Rivers

Directed by   Edward Jaayaraj

United States

_

FORWARD

Directed by   Sajir Valiyedath

United Arab Emirates

_

Velvet Crush

Directed by   Michael Boston

United States

_

Meet The Girl

Directed by   Dennis Ricks

United States

_

DARWINS SECOND LAW

Directed by   SREEHARI CHANDRASEKHAR

India

_

THE BREATH

Directed by  Vendela Brännborn & Ida Görsch

Sweden

_

The prison

Directed by   Marcelo Adrián Sánchez

Argentina

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

Two Shots

Written by   Don Willis

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MR NOVAK: PART 1

Written by  

United Kingdom

_

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Barry

Directed by  Alexander Henninger

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Three honest unemployed women

Directed by  Corrado Calda

Italy

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lovers Are Strangers

Written by  Kelly Abramson

France

_

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

Soiled Shorts: THE SERIES

Directed Giles Sander

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pigsy Express

Directed by  Chiu, Li-wei

Taiwan

_

Upside Brown

Directed by  Yash Hatkar

United States

_

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

PAX – TEASER

Directed by  Damir Bekerov

Russian Federation

_

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

WINNER

PADRE

Directed by  Ian Davies

United Kingdom

_

CATEGORY: Web and New Media

WINNER

Are you Amir Shah? SEASON 2 EPISODE 4

Directed by  Amir Shah

United States

_

CATEGORY: Women’s Films

WINNER

Three honest unemployed women

Directed by  Corrado

Italy

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lovers Are Strangers

Directed by  Kelly Abramson

France

_

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

The Real Picture!

Directed by  Shaunak Surlu

Sin

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Seeped

Directed by  Mauraya Sharma

India

_

1 thought on “Monthly Selection May-June 2021”

  1. GOPAKUMAR G NAIR

    THANKS FOR YOUR SUPPORT..VERY HAPPY TO HERE.. MY FIRST AWARD FROM INDIA / FROM SHORT MOVIE DOG BROTHERS /DIRECTOR VISWAN/ PRODUCER GOPAKUMAR
    REALY HAPPY ..THANKS GOD

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *